Szukasz magazynu
na wynajem?

Znajdziemy go dla Ciebie!

Wypełnij formularz, a nasz doradca skontaktuje się z Tobą.

Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Savills Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, przy al. Jana Pawła II 22, 00-133 Warszawa.
Podane przez Ciebie dane będą przetwarzane w celach marketingowych polegających na otrzymywaniu ofert dotyczących wynajmu powierzchni magazynowych i przemysłowych oraz informacji na temat usług i działalności Savills, za pośrednictwem wybranego przez Ciebie kanału komunikacji, tj. numeru telefonu lub adresu poczty elektronicznej.

Podstawą przetwarzania Twoich danych w tym celu jest zgoda wyrażona przez Ciebie poprzez ich udostępnienie i przesłanie do Savills za pośrednictwem formularza. Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, jednakże podanie imienia i nazwiska oraz adresu poczty elektronicznej lub numeru telefonu jest niezbędne, abyśmy mogli kontaktować się z Tobą za pośrednictwem wybranego przez Ciebie kanału komunikacji.

Top

Drugi kwartał dla magazynów jeszcze lepszy niż pierwszy

Zgodnie z naszymi prognozami z końca 1 kw. 2020 r. rynek powierzchni magazynowych i przemysłowych wykazuje dużą odporność na zawirowania spowodowane przez pandemię. Większość wskaźników po pierwszym półroczu wskazuje na dalszy rozwój rynku. Optymizmem napawa przyśpieszenie w stosunku do początku roku zaobserwowane w drugim kwartale. Spełniły się nasze przewidywania co do dużej roli e-commerce oraz wyraźnego wzrostu umów krótkoterminowych.

  • Na koniec czerwca 2020 r. zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej i przemysłowej sięgnęły 19,6 mln m kw. Pięć największych rynków: Warszawa, Górny Śląsk, Polska Centralna, Wrocław i Poznań odpowiada za 79% zasobów.
  • W 1 poł. 2020 r. nowa podaż wyniosła ponad 1,0 mln m kw., spadek o 5% rdr., ale nadal był to drugi najwyższy wolumen zaobserwowany w pierwszej połowie roku.
  • Aktywność deweloperów pomimo kryzysu związanego z Covid-19 pozostaje wysoka mimo spadku o 15% rdr. do 1,9 mln m kw.
  • Covid-19 nie zmniejszył zapotrzebowania na powierzchnie magazynowe i przemysłowe. Stało się wręcz odwrotnie. W okresie pandemii popyt brutto osiągnął rekordową wartość dla pierwszej połowy roku i wyniósł prawie 2,4 mln m kw., było to o 25% więcej niż przed rokiem.
  • Covid-19 nie zmniejszył zapotrzebowania na powierzchnie magazynowe i przemysłowe. Stało się wręcz odwrotnie. W okresie pandemii popyt brutto osiągnął rekordową wartość dla pierwszej połowy roku i wyniósł prawie 2,4 mln m kw., było to o 25% więcej niż przed rokiem.
  • Na koniec czerwca stopa pustostanów wyniosła 6,6% i spadła w stosunku do poprzedniego kwartału o 0,6 pkt. proc., ale wzrosła rdr. o 1,5% pkt. proc.
  • 1 poł. 2020 r. czynsze były stabilne na większości rynków, w niektórych regionach odnotowano niewielkie spadki. Czynsze bazowe znajdują się w przedziale od 2,70 do 4,40 EUR/m kw./miesiąc za moduły wielkopowierzchniowe (BIG BOX) oraz do 5,25 EUR /m kw./miesiąc za małe moduły (SBU). Czynsze efektywne kształtują się między 2,00 a 3,30 EUR/m kw./miesiąc za BIG BOX oraz od 3,30 do 4,60 EUR/m kw./miesiąc za SBU.
  • Produkcja przemysłowa w maju i czerwcu odrabiała straty z kwietnia. Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w przemyśle w lipcu wzrósł w porównaniu z czerwcem. Z drugiej strony wskaźniki koniunktury konsumenckiej zaczynają tracić impet m.in. przez rosnące obawy związane z drugą falą pandemii.