Szukasz magazynu
na wynajem?

Znajdziemy go dla Ciebie!

Wypełnij formularz, a nasz doradca skontaktuje się z Tobą.

Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Savills Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, przy al. Jana Pawła II 22, 00-133 Warszawa.
Podane przez Ciebie dane będą przetwarzane w celach marketingowych polegających na otrzymywaniu ofert dotyczących wynajmu powierzchni magazynowych i przemysłowych oraz informacji na temat usług i działalności Savills, za pośrednictwem wybranego przez Ciebie kanału komunikacji, tj. numeru telefonu lub adresu poczty elektronicznej.

Podstawą przetwarzania Twoich danych w tym celu jest zgoda wyrażona przez Ciebie poprzez ich udostępnienie i przesłanie do Savills za pośrednictwem formularza. Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, jednakże podanie imienia i nazwiska oraz adresu poczty elektronicznej lub numeru telefonu jest niezbędne, abyśmy mogli kontaktować się z Tobą za pośrednictwem wybranego przez Ciebie kanału komunikacji.

Top

Kolejny udany rok na rynku magazynowym

2019 rok ponownie przyniósł bardzo dobre wieści z rynku. Nowa podaż przekroczyła 2,7 mln m kw., co było rekordową wartością. Popyt brutto i absorpcja netto były wyższe niż przed rokiem.

 • Całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej i przemysłowej w Polsce na koniec 2019 roku wyniosły 18,5 mln m kw.
 • Polska Centralna pozostaje najszybciej rozwijającym się rynkiem. W ubiegłym roku nowa podaż sięgnęła tam 603 800 m kw., najwięcej w całym kraju (22% całkowitego wolumenu).
 • Bardzo wysoka dynamika obserwowana jest również na Górnym Śląsku z nową podażą na poziomie 551 100 m kw.
 • Warszawa pozostaje zdecydowanie największym rynkiem z zasobami wynoszącymi 4,3 mln m kw., które w ostatnich czterech kwartałach zwiększyły się o 307 600 m kw.
 • Pomimo że deweloperzy ukończyli w 2019 r. rekordowo dużo projektów, wolumen powierzchni w budowie pozostawał na wysokim poziomie.
  W budowie było prawie 1,9 mln m kw., czyli zaledwie 1% mniej niż przed rokiem.
 • Najwięcej powierzchni w budowie znajduje się na Górnym Śląsku (478 100 m kw.) oraz w Warszawie (470 100 m kw.), gdzie aktywność deweloperów z roku na rok niemal się podwoiła.
 • Popyt brutto na powierzchnię magazynową i przemysłową w Polsce w 2019 roku wyniósł ponad 4,1 mln m kw. (wzrost o 2% rdr.), był to drugi najwyższy wolumen w historii rynku.
 • Absorpcja netto również zanotowała drugi najwyższy wynik w historii i wyniosła ponad 2,2 mln m kw. (wzrost o 3% rdr.).
 • Na koniec 2019 r. niewynajęta powierzchnia po raz pierwszy przekroczyła milion m kw. i wyniosła 1,3 mln m kw. (65% więcej niż przed rokiem).
 • Zdecydowanie najwyższą stopę pustostanów odnotowano w Polsce Centralnej – 12,4%, wzrost o 7,3 pkt. proc. rdr. Wysoki wskaźnik zaobserwowano również w Poznaniu (9,5%, wzrost o 0,8 pkt. proc. rdr.).
 • Czynsze w 2019 r. na większości rynków były stabilne. Największe zmiany odnotowano w Warszawie strefie I i Krakowie gdzie stawki zmniejszyły się oraz w Warszawie strefie II gdzie odnotowano wzrost czynszów.
 • Czynsze bazowe znajdują się w przedziale od 2,70 do 4,40 EUR/m kw./miesiąc za moduły wielkopowierzchniowe (BIG BOX) oraz do 5,25 EUR /m kw./miesiąc za małe moduły (SBU). Czynsze efektywne kształtują się między 2,00 a 3,30 EUR/m kw./miesiąc za BIG BOX oraz od 3,30 do 4,60 EUR/m kw./miesiąc za SBU.