Szukasz magazynu
na wynajem?

Znajdziemy go dla Ciebie!

Wypełnij formularz, a nasz doradca skontaktuje się z Tobą.

Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Savills Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, przy al. Jana Pawła II 22, 00-133 Warszawa.
Podane przez Ciebie dane będą przetwarzane w celach marketingowych polegających na otrzymywaniu ofert dotyczących wynajmu powierzchni magazynowych i przemysłowych oraz informacji na temat usług i działalności Savills, za pośrednictwem wybranego przez Ciebie kanału komunikacji, tj. numeru telefonu lub adresu poczty elektronicznej.

Podstawą przetwarzania Twoich danych w tym celu jest zgoda wyrażona przez Ciebie poprzez ich udostępnienie i przesłanie do Savills za pośrednictwem formularza. Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, jednakże podanie imienia i nazwiska oraz adresu poczty elektronicznej lub numeru telefonu jest niezbędne, abyśmy mogli kontaktować się z Tobą za pośrednictwem wybranego przez Ciebie kanału komunikacji.

Top

Odporność w dobie pandemii

Rynek powierzchni magazynowych i przemysłowych w Polsce w 1 kw. 2020 r. kontynuuje dynamiczny rozwój, który jest obserwowany od kilku ostatnich lat. Wzrost utrzymuje się mimo pandemii, która w krótkim terminie istotnie obniża perspektywy rozwoju w większości gospodarek.

• Na koniec marca 2020 r. zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej i przemysłowej sięgnęły 19,0 mln m kw. W 1 kw. na rynek dostarczono ponad 428 100 m kw.

• Pięć największych rynków (Warszawa – 4,4 mln m kw.; Górny Śląsk – 3,2 mln m kw.; Polska Centralna – 3,1 mln kw.; Wrocław – 2,2 mln m kw. i Poznań – 2,1 mln m kw.) odpowiada za 80% zasobów.

• W 1 kw. nowa podaż wyniosła 428 100 m kw., 15% mniej porównując rok-do-roku.

• Pomimo kryzysu związanego z Covid-19 aktywność deweloperów ponownie przekroczyła 2,0 mln m kw. sięgając 2,2 mln m kw.

• Warszawa i Górny Śląsk pozostają najbardziej aktywnymi rynkami z odpowiednio 624 600 m kw. i 564 300 m kw. w budowie.

• Deweloperzy niezmiennie wykazują zainteresowanie Trójmiastem, gdzie w budowie było rekordowe 289 200 m kw. (trzeci największy wolumen).

• Nadzwyczajna sytuacja związana Covid-19 w 1 kw. nie odbiła się negatywnie na zapotrzebowaniu na magazyny. Popyt brutto wyniósł prawie 1,1 mln m kw., 5% więcej niż przed rokiem.

• Absorpcja netto w ciągu trzech pierwszych kwartałów sięgnęła 367 400 m kw., spadek o 12% rdr.

• Na koniec marca stopa pustostanów wyniosła 7,2% i była stabilna w stosunku do poprzedniego kwartału (wzrost o 0,1 pkt. proc.), ale wzrosła rdr. o 1,8% pkt. proc.

• W 1 kw. 2020 r. czynsze były stabilne na większości rynków. Spadek czynszów efektywnych odnotowano na Górnym Śląsku, w Krakowie i Rzeszowie.

• Czynsze bazowe znajdują się w przedziale od 2,70 do 4,40 EUR/m kw./miesiąc za moduły wielkopowierzchniowe (BIG BOX) oraz do 5,25 EUR /m kw./ miesiąc za małe moduły (SBU).

• Czynsze efektywne kształtują się między 2,00 a 3,30 EUR/m kw./miesiąc za BIG BOX oraz od 3,30 do 4,60 EUR/m kw./miesiąc za SBU.