Szukasz magazynu
na wynajem?

Znajdziemy go dla Ciebie!

Wypełnij formularz, a nasz doradca skontaktuje się z Tobą.

Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Savills Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, przy al. Jana Pawła II 22, 00-133 Warszawa.
Podane przez Ciebie dane będą przetwarzane w celach marketingowych polegających na otrzymywaniu ofert dotyczących wynajmu powierzchni magazynowych i przemysłowych oraz informacji na temat usług i działalności Savills, za pośrednictwem wybranego przez Ciebie kanału komunikacji, tj. numeru telefonu lub adresu poczty elektronicznej.

Podstawą przetwarzania Twoich danych w tym celu jest zgoda wyrażona przez Ciebie poprzez ich udostępnienie i przesłanie do Savills za pośrednictwem formularza. Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, jednakże podanie imienia i nazwiska oraz adresu poczty elektronicznej lub numeru telefonu jest niezbędne, abyśmy mogli kontaktować się z Tobą za pośrednictwem wybranego przez Ciebie kanału komunikacji.

Top

Podsumowanie III kwartału 2019 – raport MARKET IN MINUTES

W ciągu pierwszych trzech kwartałów 2019 r. w Polsce przybyło prawie 2,0 mln m kw. nowej powierzchni magazynowo-przemysłowej, co jest najwyższym wynikiem w historii. Zgodnie z analizami firmy doradczej Savills, poziom popytu stabilizuje się i powraca do wartości sprzed trzech lat.

  • Szybki szacunek produktu krajowego brutto za trzeci kwartał 2019 r. (Główny Urząd Statystyczny) pokazuje, że wzrósł on o 3,9% rok do roku. Uwzględniając wzrost z dwóch poprzednich kwartałów, oznacza to, że w całym 2019 r. PKB wzrosnąć może o ok. 4% (Oxford Economics), mniej aniżeli w roku poprzednim (5,2%).
  • Dane dla trzech pierwszych kwartałów roku dla rynku powierzchni magazynowo-przemysłowym w niewielkim stopniu odzwierciedlały często komentowane spowolnienie gospodarcze. Podaż powierzchni magazynowo-przemysłowych zwiększyła się o blisko 2 mln m kw. do 17,63 mln m kw.
  • Geograficzna dystrubucja podaży powierzchni magazynowej i przemysłowej pozostaje raczej niezmieniona, czyli największy rynek to dwie warszawskie strefy (strefa I – miasto i II – okolice), w których na koniec września było ponad 4,1 mln m kw.
  • W trzecim kwartale zmniejszyła się aktywność deweloperów – w budowie pozostawało ponad 1,8 mln m kw., 13% mniej porównując rok do roku oraz 19% mniej aniżeli kwartał temu. Najwięcej powierzchni powstaje w obu strefach w Warszawie (425 100 m kw.), a na podium znajduje się jeszcze Wrocław (329 100 m kw.) oraz Górny Śląsk (308 200 m kw.). Więcej powierzchni niż przed rokiem jest realizowane w Warszawie (w strefie II), w Poznaniu, we Wrocławiu, w Toruniu/Bydgoszczy oraz w Polsce Wschodniej.
  • Popyt brutto między styczniem a wrześniem wyniósł ponad 2,7 mln m kw., co przekłada się na spadek o około 9% w stosunku to tego samego okresu z 2018 r. Spodziewamy się, że czwarty kwartał będzie bardziej aktywny niż dotychczasowe kwartały 2019 r. Ostatni kwartał roku zwykle jest najbardziej aktywny pod względem podpisywanych umów najmu, a średnia z trzech poprzednich lat to blisko 1,3 mln m kw. wynajętej powierzchni magazynowej i przemysłowej.
  • Wyższą wartość (o 7%) niż w poprzednim roku osiągnął wskaźnik absorpcji netto – w trzech pierwszych kwartałach 2019 było to ponad 1,6 mln m kw.
  • Stopa pustostanów na koniec września 2019 r. pozostawała na dość niskim poziomie 6,5%, niemniej jednak był to wzrost o 2,2 pkt. proc. rdr i 1,4 pkt. proc. w stosunku do czerwca br. Najniższą stopę pustostanów (poza Polską Zachodnią, gdzie nadal nie odnotowano wolnej powierzchni) zaobserwowano w Polsce Wschodniej (2,5%), w Toruniu/Bydgoszczy (4,0%) oraz w Warszawie (4,8%, w szczególnie w strefie II – 3,7%).
  • Trzeci kwartał nie przyniósł większych zmian stawek czynszu. Spadki zaobserowano jedynie w Warszawie sterfie I oraz w Krakowie. Czynsze bazowe znajdują się w przedziale od 2,70 do 4,20 EUR/m kw./miesiąc za moduły wielkopowierzchniowe (BIG BOX) oraz do 5,25 EUR/m kw./miesiąc za małe moduły (SBU).
  • Spowolnienie w przemyśle w Niemczech może mieć konsekwencje dla produkcji i związanych z nią sektorów w Polsce. Z prognoz Oxford Economics wynika, że tempo wzrostu produkcji przemysłowej w Polsce spadnie z poziomu 5,2% w 2019 r. do 2,2% w roku 2020.