Szukasz magazynu
na wynajem?

Znajdziemy go dla Ciebie!

Wypełnij formularz, a nasz doradca skontaktuje się z Tobą.

Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Savills Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, przy al. Jana Pawła II 22, 00-133 Warszawa.
Podane przez Ciebie dane będą przetwarzane w celach marketingowych polegających na otrzymywaniu ofert dotyczących wynajmu powierzchni magazynowych i przemysłowych oraz informacji na temat usług i działalności Savills, za pośrednictwem wybranego przez Ciebie kanału komunikacji, tj. numeru telefonu lub adresu poczty elektronicznej.

Podstawą przetwarzania Twoich danych w tym celu jest zgoda wyrażona przez Ciebie poprzez ich udostępnienie i przesłanie do Savills za pośrednictwem formularza. Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, jednakże podanie imienia i nazwiska oraz adresu poczty elektronicznej lub numeru telefonu jest niezbędne, abyśmy mogli kontaktować się z Tobą za pośrednictwem wybranego przez Ciebie kanału komunikacji.

Top
Big distribution warehouse with gates for loading goods

Podsumowanie roku 2017 na rynku powierzchni magazynowych

Po raz pierwszy w historii popyt w jednym z głównym obszarów magazynowych w Polsce przekroczył milion mkw. W skali całego kraju wynajęto rekordową powierzchnię 4,3 mln mkw. Nigdy wcześniej w ciągu 12 miesięcy nie wybudowano też tak dużej ilości powierzchni. Nowa podaż osiągnęła poziom 2,4 mln mkw. Tak w liczbach przedstawia się 2017 rok na rynku nieruchomości magazynowych i przemysłowych, który podsumowała firma doradcza Savills.

  • Zasoby powierzchni magazynowej i przemysłowej w Polsce na koniec 2017 r. wyniosły blisko 13,5 mln m kw.
  • Największymi rynkami są: Warszawa (3,7 mln m kw.), Górny Śląsk (2,4 mln m kw.), Poznań (1,9 mln m kw.), Polska Centralna (1,7 mln m kw.) i Wrocław (1,5 mln m kw.).
  • W 2017 r. nowa podaż wyniosła blisko 2,4 mln m kw, czyli prawie dwukrotnie więcej niż w poprzednim roku.
  • Obecnie w budowie pozostaje ponad 1,4 mln m kw., z czego jedynie około 1/3 realizowane jest spekulacyjnie.
  • Popyt brutto w 2017 r. sięgnął 4,3 mln m kw., czyli blisko 1/3 więcej niż w 2016 r.
  • Ponad dwukrotnie wyższa niż w poprzednim roku była absorpcja netto, która wyniosła 2,3 mln m kw.
  • Stopa pustostanów spadła o 30 p.b. rdr. i wyniosła 5,4%. Najwyższy wskaźnik odnotowano w Krakowie (11,4%), natomiast w Polsce Centralnej współczynnik ten oscylował w okolicy 0%.
  • Operatorzy logistyczni oraz sieci handlowe, zarówno te tradycyjne jak i internetowe, wygenerowały blisko 60% popytu na powierzchnie magazynowo-przemysłowe.
  • Czynsze bazowe znajdują się w przedziale od 2,60 EUR/m kw./miesiąc do 4,00 EUR/m kw./miesiąc w przypadku modułów BIG BOX. Za niewielkie moduły (SBU) w Warszawie trzeba zapłacić nawet 5,25 EUR/m kw./miesiąc.
  • Czynsze efektywne kształtują się w przedziale od 2,00 EUR/m kw./miesiąc do 3,40 EUR/m kw./miesiąc za moduły BIG BOX oraz do 4,80 EUR/m kw./miesiąc w przypadku SBU.