Szukasz magazynu
na wynajem?

Znajdziemy go dla Ciebie!

Wypełnij formularz, a nasz doradca skontaktuje się z Tobą.

Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Savills Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, przy al. Jana Pawła II 22, 00-133 Warszawa.
Podane przez Ciebie dane będą przetwarzane w celach marketingowych polegających na otrzymywaniu ofert dotyczących wynajmu powierzchni magazynowych i przemysłowych oraz informacji na temat usług i działalności Savills, za pośrednictwem wybranego przez Ciebie kanału komunikacji, tj. numeru telefonu lub adresu poczty elektronicznej.

Podstawą przetwarzania Twoich danych w tym celu jest zgoda wyrażona przez Ciebie poprzez ich udostępnienie i przesłanie do Savills za pośrednictwem formularza. Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, jednakże podanie imienia i nazwiska oraz adresu poczty elektronicznej lub numeru telefonu jest niezbędne, abyśmy mogli kontaktować się z Tobą za pośrednictwem wybranego przez Ciebie kanału komunikacji.

Top
Rynek magazynowy w Polsce

Rynek powierzchni magazynowych i przemysłowych w Polsce – podsumowanie III kw. 2017

Podsumowanie Q1-Q3

  • Zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej i przemysłowej w Polsce na koniec 3 kwartału 2017 r. przekroczyły 12,8 miliona m kw.
  • Największymi rynkami są: Warszawa (3,6 mln m kw.), Górny Śląsk (2,2 mln m kw.), Poznań (1,9 mln m kw.), Polska Centralna (1,6 mln m kw.) i Wrocław (1,6 mln m kw.).
  • W pierwszych trzech kwartałach br. do użytkowania zostało oddanych ponad 1,7 miliona m kw., o 72% więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.
  • Obecnie w budowie pozostaje prawie 1,1 miliona m kw. realizowane w 43 projektach, z czego około 3/4 jest już wynajęte.
  • Popyt brutto w trzech pierwszych kwartałach roku sięgnął ponad 2,6 miliona m kw., o 19% więcej niż rok wcześniej.
  • Absorpcja netto w pierwszej połowie br. wyniosła prawie 1,7 miliona m kw., ponad dwukrotnie więcej niż przed rokiem.
  • Stopa pustostanów wyniosła 5,5%, co oznacza spadek o 100 p.b. rok do roku. Najwyższy wskaźnik odnotowano w Warszawie (7,5%), Poznaniu (7,4%), Krakowie (7,4%) oraz Toruniu i Bydgoszczy (7,0%).
  • Czynsze bazowe pozostają stabilne w przedziale od 2,60 EUR/m kw./miesiąc do 4,10 EUR/m kw./miesiąc w przypadku modułów BIG BOX. Za niewielkie moduły (SBU) w Warszawie trzeba zapłacić nawet 5,25 EUR/m kw./miesiąc.
  • Czynsze efektywne nieznacznie wzrosły i kształtują się w przedziale od 2,00 EUR/m kw./miesiąc do 3,40 EUR/m kw./miesiąc za moduły BIG BOX oraz do 4,80 EUR/m kw./miesiąc w przypadku SBU.

Kluczowe dane Q1-Q3 2017