Czym się kierować wynajmując magazyn?
Wybór magazynu do Twojej działalności to często niełatwa sprawa. Należy przy jego wyborze uwzględnić bardzo wiele czynników. Dowiedz się zatem, co jeszcze poza oczywistymi czynnikami, takimi jak cena i lokalizacja, jest ważne podczas poszukiwania idealnego magazynu, który będzie spełniał Twoje oczekiwania i z którego będziesz zadowolony.

Jakie są najważniejsze kryteria wyboru magazynu do wynajęcia?

Magazyn do wynajęcia, który będzie dopasowany do Twoich wymagań i prowadzonego biznesu powinieneś dobrać, uwzględniając szereg czynników takich jak:
  • cena;
  • lokalizacja;
  • infrastruktura drogowa;
  • obecność powierzchni biurowo-socjalnej w magazynie;
  • od kiedy jest dostępny;
  • długość umowy;
  • powierzchnia;
  • wysokość;
  • możliwość rozszerzenia powierzchni magazynowej;
  • wystarczająca dostępna moc prądu.
Oczywiście dość często wchodzą jeszcze w grę dodatkowe czynniki specyficzne dla Twojej branży i je też musisz wziąć pod uwagę. Może magazyn powinien być dodatkowo ogrzewany lub klimatyzowany, a może konieczne jest światłowodowe podłączenie do Internetu lub ponadnormatywna brama ze względu na rozmiar przechowywanych rzeczy. Magazyn może również wymagać dostosowań aby zapewnić dodatkowe doświetlenie miejsc pracy światłem dziennym,

Lokalizacja a wynajem magazynu — na co zwrócić uwagę?

Lokalizacja magazynu jest jednym z najważniejszych parametrów, jakie powinieneś określić, gdy rozpoczynasz poszukiwanie i rozważasz wybór magazynu. Na tym etapie warto skorzystać z pomocy profesjonalnego agenta nieruchomości, np. z firmy doradczej Savills. Dobra lokalizacja oznacza kilka rzeczy, które muszą być spełnione. Jest to na przykład bliskość odbiorców, do których będą trafiać przechowywane towary. Jeżeli z magazynu jest obsługiwana wysyłka bezpośrednio do klientów, to kluczowa jest dostępność do lokalnej sieci drogowej lub w przypadku wysyłki na cały kraj sieci autostradowej. Duże magazyny do wynajęcia zazwyczaj są właśnie w takich miejscach zlokalizowane. Lokalizacja jest również szczególnie istotna jeśli zamierzasz zatrudnić pracowników, którzy będą dojeżdżać do magazynu. Z jednej strony obiekt powinien być zlokalizowany w bliskiej odległości od autostrady, ale równocześnie powinien być dobrze skomunikowany z miastem, aby ułatwić dojazd do pracy. Dostęp do rynku pracy może więc być kluczowy przy dużych projektach, kiedy planujesz zatrudnić kilkadziesiąt osób.

Jakie czynniki wpływają na cenę wynajmu magazynu?

Wynajem magazynu to rzecz, za którą każdy chciałby zapłacić, jak najmniej. Co zatem składa się na końcową cenę tego wynajęcia? W skład opłaty wchodzą zazwyczaj takie opłaty jak: Pamiętaj o tym, że czynsz i opłaty eksploatacyjne podlegają corocznej indeksacji zgodnie z przyjętym wskaźnikiem. Dodatkowo poza opłatami składającymi się na czynsz i koszt zużycia mediów, właściciel wymaga zabezpieczenia, najczęściej w formie gwarancji bankowej lub wpłaty kaucji. Na wysokość czynszu wpływa głównie jego lokalizacja i standard, czyli na przykład przynależność do klasy A. Również to w jakich latach powstał dany magazyn. Opłaty serwisowe głównie zależą od tego, jak nowoczesny jest budynek i jak jest zarządzany. Opłaty za media są zazwyczaj niezależne od właściciela budynku i mogą one wzrastać w czasie, w którym użytkujesz magazyn na wynajem. Jest to niezwykle ważne, aby uwzględnić to w kalkulacji zwłaszcza przy obecnie rosnących cenach gazu i energii elektrycznej. Niektórzy deweloperzy mają zawarte umowy na stałą cenę na określony czas, zatem warto dopytać o to przy rozmowach. Zapytaj również o rozwiązania energooszczędne, które oferuje właściciel magazynu. Jeżeli chcesz magazyn adaptować do swoich specyficznych wymagań, to również będzie stanowić bardzo ważny koszt, który musisz wziąć pod uwagę. W przypadku ingerencji w budynek i jego infrastrukturę musisz uzgodnić to z właścicielem, za to możesz próbować wynegocjować niższą opłatę za ten okres. Duży wpływ na wysokość czynszu ma również czas trwania umowy. Im większy magazyn, tym bardziej preferowane są umowy długoterminowe. Można jednak wtedy wynegocjować niższe stawki.

Jakie wymagania powinien spełniać idealny magazyn?

Idealny magazyn to taki, który spełni Twoje wymagania. Może to być już gotowy magazyn do przechowywania towarów, a może też być konieczna jego adaptacja. Jeżeli na przykład składujesz lekkie towary, to może wystarczy Ci mała powierzchnia o dużej wysokości. Jeśli chcesz składować bardzo ciężki asortyment, może konieczna będzie wewnętrzna suwnica do ich przenoszenia. Jeśli na powierzchni hali zamierzasz prowadzić również działalność produkcyjną, to upewnij się, że magazyn do wynajęcia spełnia wymagania ustawowe lub możesz go do nich dostosować. Powierzchnia produkcyjna musi mieć między innymi określone oświetlenie oraz wentylację. Przede wszystkim należy upewnić się, że obiekt posiada również pozwolenie na prowadzenie działalności produkcyjnej. Powstające obecnie hale magazynowe mają najczęściej pozwolenie na działalność magazynową i lekką produkcję, jednak w przypadku bardziej złożonych projektów przemysłowych każdorazowo należy zweryfikować czy nie jest wymagane wystąpienie o nowe pozwolenie czy uzyskanie nowej decyzji środowiskowej. magazyn Bardzo ważne jest zapewnienie sobie możliwości dalszego rozwoju. Nigdy nie wiesz, czy w przyszłości Twoja działalność na przykład nie podwoi się i nie będziesz potrzebował więcej miejsca. Jeżeli od razu o tym pomyślisz, będziesz miał taką możliwość w miejscu, które wybierzesz. Dobieranie powierzchni jest znacznie łatwiejsze od całkowitego przenoszenia do nowej lokalizacji i wynajmu magazynu od nowa. Jeśli więc planujesz rozwój w kolejnych latach, porozmawiaj już teraz o tym z właścicielem, który na tym etapie będzie w stanie zaproponować Ci jakieś rozwiązanie i zapis w umowie. Takie negocjacje, w Twoim imieniu, może również poprowadzić doradca wyspecjalizowany w reprezentowaniu najemców w procesie wynajmu powierzchni magazynowych.

Jakie dokumenty niezbędne są do wynajęcia magazynu?

Jeśli masz już wybrany magazyn na wynajem i chcesz dopełnić wszystkich niezbędnych formalności, to najważniejsze będzie dobre spisanie umowy wynajmu. W takiej umowie powinno być zawarte jak najwięcej informacji, między innymi takich jak:
  • wysokość opłat i sposób indeksowania,
  • czas obowiązywania umowy, ewentualnie możliwość jej wypowiedzenia,
  • termin rozpoczęcia i możliwość wcześniejszego wejścia do obiektu,
  • sposób rozliczania mediów,
  • ubezpieczenie,
  • zakres działań w ramach opłaty eksploatacyjnej,
  • warunki korzystania z obiektu oraz warunki serwisowania i napraw,
  • możliwość lub zakaz podnajmowania powierzchni,
umowa magazyn Do umowy powinny być również załączone takie dokumenty jak rzut powierzchni obiektu, odpis z księgi wieczystej, KIP – czyli Karta Informacyjna Przedsięwzięcia, w nowych halach – pozwolenie na użytkowanie obiektu, jeśli w hali będzie prowadzona działalność produkcyjna to również uzgodnienia środowiskowe. Wraz z umową powinien zostać także sporządzony protokół zdawczo-odbiorczy, który zabezpiecza obie strony przed późniejszymi roszczeniami. Wszelki sprawy, których umowa nie obejmie, będą rozstrzygane na mocy praw ogólnych. Jeżeli więc szukasz idealnej powierzchni magazynowej, to powinieneś dokonać dokładnego przeglądu ofert dostępnych w rejonach, które Cię interesują. Logistyka to branża, która wciąż się intensywnie rozwija i co chwile powstają nowe magazyny do wynajęcia z coraz lepszym wyposażeniem.