Szukasz magazynu
na wynajem?

Znajdziemy go dla Ciebie!

Wypełnij formularz, a nasz doradca skontaktuje się z Tobą.

Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Savills Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, przy al. Jana Pawła II 22, 00-133 Warszawa.
Podane przez Ciebie dane będą przetwarzane w celach marketingowych polegających na otrzymywaniu ofert dotyczących wynajmu powierzchni magazynowych i przemysłowych oraz informacji na temat usług i działalności Savills, za pośrednictwem wybranego przez Ciebie kanału komunikacji, tj. numeru telefonu lub adresu poczty elektronicznej.

Podstawą przetwarzania Twoich danych w tym celu jest zgoda wyrażona przez Ciebie poprzez ich udostępnienie i przesłanie do Savills za pośrednictwem formularza. Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, jednakże podanie imienia i nazwiska oraz adresu poczty elektronicznej lub numeru telefonu jest niezbędne, abyśmy mogli kontaktować się z Tobą za pośrednictwem wybranego przez Ciebie kanału komunikacji.

Top
Rynek magazynowy w Polsce

Podsumowanie I połowy 2017 roku na rynku powierzchni magazynowych

Podsumowanie I połowa 2017

  • Zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej i przemysłowej w Polsce na koniec 1 poł. 2017 r. wyniosły ok. 11,8 miliona m kw.
  • Największymi rynkami są: Warszawa (3,3 miliona m kw.), Górny Śląsk (2,1 miliona m kw.), Poznań (1,7 miliona m kw.), Polska Centralna (1,5 miliona m kw.) i Wrocław (1,5 miliona m kw.).
  • W pierwszej połowie br. do użytkowania zostało oddanych prawie 800 000 m kw., o 17% więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.
  • Obecnie w budowie jest rekordowa ilość powierzchni (ponad 1,6 miliona m kw.) realizowana w 53 projektach. Zdecydowana większość powierzchni w budowie (ponad 3/4) jest już wynajęta.
  • Popyt brutto w pierwszej połowie roku sięgnął prawie 1,9 miliona m kw., o 47% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.
  • Absorpcja netto w  pierwszej połowie br. wyniosła ok. 737 700 m kw., o 20% więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego.
  • Stopa pustostanów wyniosła 5,9%, co oznacza niewielki wzrost rok do roku. Najwyższy wskaźnik odnotowano w Szczecinie (8,9%), Poznaniu (8,8%), Krakowie (8,4%) oraz Wrocławiu (8,1%).
  • Czynsze bazowe pozostają stabilne i zawierają się w przedziale od 2,60 EUR/ m kw./miesiąc do 4,10 EUR/m kw./miesiąc w przypadku modułów BIG BOX. Za niewielkie moduły (SBU) w Warszawie trzeba zapłacić nawet 5,25 EUR/m kw./miesiąc.
  • Czynsze efektywne również ustabilizowały się w przedziale od 1,80 EUR/m kw./miesiąc do 3,00 EUR/ m kw./miesiąc za  moduły BIG BOX oraz do 4,80 EUR/m kw./miesiąc w przypadku SBU.

 

Kluczowe dane 1 poł. 2017