Szukasz magazynu
na wynajem?

Znajdziemy go dla Ciebie!

Wypełnij formularz, a nasz doradca skontaktuje się z Tobą.

Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Savills Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, przy al. Jana Pawła II 22, 00-133 Warszawa.
Podane przez Ciebie dane będą przetwarzane w celach marketingowych polegających na otrzymywaniu ofert dotyczących wynajmu powierzchni magazynowych i przemysłowych oraz informacji na temat usług i działalności Savills, za pośrednictwem wybranego przez Ciebie kanału komunikacji, tj. numeru telefonu lub adresu poczty elektronicznej.

Podstawą przetwarzania Twoich danych w tym celu jest zgoda wyrażona przez Ciebie poprzez ich udostępnienie i przesłanie do Savills za pośrednictwem formularza. Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, jednakże podanie imienia i nazwiska oraz adresu poczty elektronicznej lub numeru telefonu jest niezbędne, abyśmy mogli kontaktować się z Tobą za pośrednictwem wybranego przez Ciebie kanału komunikacji.

Top
Rynek magazynowy - prognozy

Rynek magazynowy- prognozy

Czy nadciąga kryzys? 

Na rynku nieruchomości magazynowych i przemysłowych nie widzimy póki co żadnych sygnałów, które miałyby zwiastować zbliżający się kryzys. Przyjęło się uważać, że sektor magazynowy jest dla branży nieruchomości swego rodzaju barometrem kondycji gospodarki. Nie widać w nim jednak na razie oznak spowolnienia, a wręcz odwrotnie, rynek odnotowuje kolejne rekordy.

W Polsce znajduje się obecnie ok. 16,2 mln m kw. nowoczesnej powierzchni magazynowej i przemysłowej. Wartość ta nadal wzrasta i to w imponującym tempie. Rynek jest już więc na tyle duży, że rośnie również w sposób organiczny poprzez rozwój firm już obecnych, nie będąc tak uzależnionym od napływu inwestorów zza granicy.

W ostatnich dwóch latach rynek nieruchomości magazynowych i przemysłowych w Polsce zdecydowanie przyśpieszył. Z naszych danych wynika, że w 2017 i 2018 roku przybyło tyle nowej powierzchni, co w przeciągu siedmiu poprzednich lat. Sam rok 2018 był drugim najlepszym okresem w historii rynku, z drugimi co do wielkości wskaźnikami popytu i podaży nowej powierzchni.

Nie mamy jednak do czynienia z huraoptymizmem i przeszacowaniem potencjału rynku, gdyż obserwowany wzrost podaży ma solidne podstawy w odnotowywanym popycie. W pierwszym kwartale 2019 r. ilość wynajętej powierzchni niemal dwukrotnie przekroczyła wartość nowej podaży. Na koniec marca w budowie znajdowało się 2,1 mln m kw. nowej powierzchni, czyli o 13% więcej, niż przed rokiem. Ponad 60% z niej jest już zabezpieczone umowami najmu. To zdrowy wynik, pokazujący, że deweloperzy nie zaczęli masowo stawiać na projekty spekulacyjne. Być może jest to lekcja wyciągnięta z czasów ostatniego spowolnienia gospodarczego.

Osoba kontaktowa
Kamil Szymański

Kamil Szymański

Associate Director, Head of Industrial Agency
e-mail: kamil.szymanski@savills.pl
tel.: +48 785 504 691