12 stycznia 2018
Magazyny wielopoziomowe
Magazyny wielopoziomowe są imponującymi obiektami, często bardzo zaawansowanymi technologicznie i o dużo bardziej złożonych procesach składowania, niż tradycyjne obiekty.
Magazyny wielopoziomowe spotyka się przede wszystkim w Azji, zwłaszcza w Japonii. Specjalizuje się w tym m.in. firma Prologis, która zaprojektowała m.in. takie obiekty jak Prologis Park Kawanishi, Prologis Park Ibaraki czy Prologis Park Osaka 5.
Takie nieruchomości póki co nie są jednak rozwiązaniem skrojonym na potrzeby polskiego rynku. W Polsce stosuje się co prawda magazyny wysokiego składowania z powierzchnią dodatkową na antresolach, z czego korzysta chociażby firma Amazon, jednak dostęp i rozładunek towaru odbywa się z jednego poziomu doków i bram. Magazynów, w których samochody ciężarowe przemieszczają się swobodnie pomiędzy kilkoma poziomami magazynu, w naszym kraju póki co nie ma.
Biorąc pod uwagę stopień rozwoju naszego rynku magazynowego i polskiej gospodarki, ciężko wyobrazić sobie sytuację, w której któryś z deweloperów zdecydowałby się w najbliższej przyszłości na budowę takiego magazynu w Polsce. Zwyczajowo takie budynki to domena wielkomiejskiej logistyki i największych globalnych metropolii o ogromnych potrzebach logistycznych, ograniczonej liczbie dostępnych działek i bardzo wysokich cenach gruntów. W Polsce taka sytuacja potencjalnie może nastąpić najszybciej w Warszawie lub Krakowie (np. w sąsiedztwie lotniska) ale z pewnością nie będzie mieć miejsca w przeciągu najbliższych pięciu lat. Póki co na naszym rynku nadal bardziej opłaca się zabezpieczyć rozległy teren, niż budować w górę.
Konstrukcja magazynu wielopoziomowego stanowi wyzwanie dla dewelopera, gdyż znacząco różni się od zwykłego obiektu. Podłoga na każdym piętrze musi mieć odpowiednią nośność i utwardzenie. To powoduje wzrost kosztów budowy, które musiałyby mieć odzwierciedlenie w poziomie czynszu. Pomimo bardzo wysokiego popytu na powierzchnie magazynowe w Polsce najemcy bardzo uważnie analizują koszty i wielopoziomowy magazyn o znacząco wyższym czynszu mógłby nie znaleźć w ich oczach uznania. Pomimo zmian w ustawie o ziemi rolnej, która ograniczyła dostępność gruntów, w dalszym ciągu w naszym kraju znajdują się dobrze zlokalizowane tereny, na których można z powodzeniem budować kolejne parki magazynowe w dotychczasowej, jednopoziomowej formule.