26 września 2017
Wpływ nowych technologii na branżę logistyczną
Rozwój technologii, w połączeniu ze zmieniającymi się zwyczajami konsumentów, odmienia sposób, w jaki sklepy internetowe dystrybuują i dostarczają produkty klientom. To jeden z trendów jaki wpłynie na kierunek rozwoju logistyki w Europie i sprawi, że na całym kontynencie potrzebna będzie większa ilość powierzchni magazynowych.
Zmiany w handlu zmieniają logistykę
Zwiększone zapotrzebowanie na magazyny związane będzie między innymi z rozwojem handlu online, chociaż obecnie tylko 8 proc. transakcji detalicznych w całej Europie odbywa się za pośrednictwem Internetu. Jednakże według Działu Badań Savills, do 2025 roku współczynnik ten ma wzrosnąć do 25 proc. Dodatkowo rozwój technologii wpłynie na wszystkie aspekty związane z zarządzaniem łańcuchem dostaw.
Ilość produktów sprzedawanych przez Internet pokazuje jak duża przestrzeń magazynowa jest potrzebna do ich przechowywania. Obecnie Wielka Brytania znajduje się na pierwszym miejscu pod względem zakupów spożywczych dokonywanych w Internecie (4,4 proc.). Jednakże badania pokazują, że w całej Europie prawie połowa populacji w wieku 16-24 lat robiła zakupy spożywcze online w przeciągu ostatniego pół roku.
Roboty w magazynie
Coraz popularniejsze drony i rozwój pojazdów autonomicznych już dziś zaczynają zmieniać sposób dostawy towarów do klienta. Firmy takie jak Amazon czy Uber eksperymentują z nowymi rozwiązaniami aby jak najbardziej skrócić czas dostawy produktu. W samym 2016 roku Amazon wydał ponad 14,2 miliarda dolarów na rozwój badań nad nowymi technologiami, plasując się na drugim miejscu po firmie Volkswagen. Dla logistyki te zmiany oznaczają także możliwość umiejscowienia magazynów tam gdzie do tej pory z różnych powodów ich nie było. Będzie można wybrać lokalizacje z niższą ceną gruntu, tańszą siłą roboczą lub niższymi podatkami. Można spodziewać się również więcej magazynów położonych przy granicach. Wynika to z faktu, że globalni konsumenci będą kupować coraz więcej produktów w sklepach zagranicznych, o ile koszty dostawy nie będą zbyt drogie.
Technologia wpłynie na łańcuch dostaw, ale też na to, co dzieje się wewnątrz magazynu, zwiększając zarówno skuteczność jak i wydajność pracy. Międzynarodowa Federacja Robotyki twierdzi, że podaż robotów przemysłowych osiągnie 400 000 sztuk do 2018 r. i będzie rosnąć 15 proc. rocznie. Badania przeprowadzone przez Centrum Innowacji DHL przewidują, że roboty będą pracować we wszystkich fazach łańcucha dostaw, od krajowych ośrodków dystrybucyjnych do centrów sortowania przesyłek i lokalnych węzłów dostawczych. Urządzenia typu wearable (inteligentna elektronika do noszenia) staną się powszechne w ciągu najbliższych 15 lat i będą uzupełniały oraz wspierały pracowników. Przyjmą one wiele form, takich jak inteligentne okulary, które mogą wyświetlać informacje lub egzoszkielety, które pomogą w ciężkich zadaniach manualnych. Z kolei czujniki i znaczniki identyfikacji radiowej (RFID) umożliwią poznanie dokładnej lokalizacji dowolnego produktu w dowolnym momencie. Dzięki temu będzie można lepiej zarządzać stanem magazynowym.
Rynek polski
Polska pozostaje w ścisłej europejskiej czołówce pod względem rozwoju sprzedaży internetowej. Na uwagę zasługuje znacznie wyższa dynamika wzrostu segmentu internetowego w stosunku do tradycyjnego oraz zakupy realizowane w zagranicznych e-sklepach, do których Polacy przekonują się najszybciej ze wszystkich Europejczyków. Według firmy Postnord „E-commerce in Europe” w 2016 roku liczba Polaków zamawiających produkty z zagranicy wzrosła o 12 punktów procentowych w porównaniu do poprzedniego roku.
E-commerce w dużym stopniu wpływa na rozwój sektora powierzchni magazynowych i logistyki również w Polsce. Obserwujemy trend reorganizacji powierzchni i przygotowania do bardziej efektywnej współpracy z klientem. W ramach odpowiadania na oczekiwania klientów, firmy rozbudowują powierzchnie magazynowe oraz optymalizują a także wprowadzają coraz większą automatyzację procesów wewnątrz magazynów i centrów logistycznych.
Przyszłość logistyki
Tradycyjnie rozumiany format magazynu ewoluuje w kierunku nieruchomości o łączonych funkcjach zlokalizowanych na terenach zamieszkanych w związku z rosnącymi potrzebami na przestrzenie magazynowe w miastach. Technologia będzie wspomagać firmy dając im możliwość dynamicznego zarządzania produktami i realizacji zamówienia w ramach sklepu stacjonarnego, jednak nie zredukuje to potrzeby posiadania magazynu tym bardziej, że koszty utrzymania lokalu handlowego są zdecydowanie wyższe niż powierzchni magazynowej.
Największy potencjał mają kraje takie jak Francja i Niemcy, gdzie handel elektroniczny ma znacznie wzrosnąć. Jednak państwa Europy Wschodniej, gdzie koszty pracy są niższe, a zasoby gruntów większe, mogą być również beneficjentem zachodzących zmian.
W Polsce dotychczas nie opłacało się inwestować w automatyzację procesów w magazynach. Siła robocza była stosunkowo tania, a jej dostępność na dobrym poziomie. Obecnie sytuacja zaczyna się zmieniać. Poziom bezrobocia w Polsce spada. Oznacza to, że coraz trudniej o pracownika. W perspektywie kilku najbliższych lat automatyzacja procesów w magazynach zacznie odgrywać coraz większą rolę, a co za tym idzie umowy na powierzchnie magazynowe będą podpisywane na coraz dłuższe okresy.