Sztuczna inteligencja opanowała magazyny
Nowe technologie rewolucjonizują rynek nieruchomości logistycznych, zapewniając innowacyjne rozwiązania w obszarze efektywności operacyjnej, optymalizacji zarządzania i zwiększania wydajności. Jednymi z najnowszych trendów są wykorzystanie technologii sztucznej inteligencji w magazynach, wdrażanie rozwiązań z zakresu IoT i robotyzacja. To sprawia, że prognozowana roczna wartość rynku automatyki magazynowej do 2030 r. ma się zwiększyć o ponad 270 proc. Magazyny widziane z zewnątrz wydają się być bardzo podobne i budowane według tych samych standardów. Co więcej, patrząc okiem laika, można odnieść wrażenie, że niewiele się różnią od obiektów budowanych 10 czy 20 lat temu. Tymczasem sektor magazynowy przeszedł w ostatnim czasie prawdziwą rewolucję. Nowoczesne obiekty magazynowo-logistyczne naszpikowane są rozwiązaniami najnowszej generacji, takimi jak: systemy BMS (building management system), systemy sterowania oświetleniem z czujnikami ruchu i schematami aktywności, np. DALI, systemy AutoStore wykorzystujące roboty, stacje robocze oraz kontrolery, a także systemy typu miniload, które oferują dużą gęstość magazynowania z wykorzystaniem całej wysokości pomieszczenia. To wszystko już funkcjonuje we współczesnych magazynach. Nie oznacza to jednak, że budynki zakończyły swoją metamorfozę.

AI w logistyce

W sektorze magazynowym wdrażane są nowe rozwiązania, które jeszcze bardziej mogą przyspieszyć zmiany w tym segmencie. Należy do nich m.in. wykorzystanie sztucznej inteligencji. Jedną z najważniejszych korzyści wynikających z wykorzystania nowych technologii i sztucznej inteligencji w logistyce jest analiza danych. Dzięki temu można dokładnie monitorować i prognozować popyt na usługi magazynowe i logistyczne, co pozwala na odpowiednie dostosowanie zasobów i optymalizację planowania. Przedsiębiorstwa wykorzystują zaawansowane algorytmy, aby przewidzieć trendy rynkowe, zaplanować strategie dystrybucji i zoptymalizować trasę dostaw. Dzięki temu można uniknąć nadmiaru lub niedoborów w magazynach, co prowadzi do efektywniejszego wykorzystania zasobów. Sztuczna inteligencja w magazynie może być użyta w celu poprawy bezpieczeństwa. Systemy monitoringu oparte na AI wykrywają niebezpieczne sytuacje, monitorować ruch w magazynie, identyfikują potencjalne zagrożenia i powiadamiają personel o ewentualnych incydentach. To zwiększa poziom bezpieczeństwa dla pracowników i chroni wartość przechowywanych towarów.

Robota dla robota w magazynie

Kolejnym istotnym aspektem wykorzystania sztucznej inteligencji w nieruchomościach magazynowych i logistycznych jest automatyzacja procesów. Nowoczesne systemy mogą być wyposażone w roboty magazynowe, które są w stanie wykonywać zadania, takie jak: kompletacja zamówień, przenoszenie towarów czy pakowanie. Automatyzacja tych procesów przyspiesza pracę, eliminuje błędy ludzkie i zwiększa efektywność operacyjną. Już teraz w magazynach używane są: zautomatyzowane systemy przechowywania i wyszukiwania (AS/RS), pojazdy sterowane automatycznie (AGV), drony poruszające się po magazynie za pomocą systemów optycznych, autonomiczne roboty mobilne (AMR), które w przeciwieństwie do AGV nie wymagają gotowych instrukcji dotyczących trasy. Wykorzystywane są też roboty, które wykonują mniej zaawansowane zadania, jak zbieranie, pakowanie i montaż, dzięki czemu zespół magazynu może się koncentrować na innych zadaniach. avr Jak ważnym elementem wyposażenia magazynów mogą się stać roboty? Z danych przedstawionych w raporcie „Service Robotics Industry Trends & Forecast” przygotowanym przez Facts & Factors wynika, że globalny rynek robotów jako usługi (RaaS) ma osiągnąć do 2028 r. wartość 44 mld dol. przy średnim wskaźniku rocznego wzrostu (CAGR) w tym czasie na poziomie 16,5 proc.

Internet rzeczy

Przemysłowy internet rzeczy (IoT) również zaczyna odgrywać coraz większą rolę w sektorze nieruchomości magazynowych i logistycznych i można go połączyć z systemami sztucznej inteligencji. Dzięki zamontowaniu w magazynach czujników i urządzeń monitorujących najemcy są w stanie gromadzić ogromne ilości danych na temat stanu towarów, warunków środowiskowych i efektywności operacyjnej. Na przykład wyposażenie obiektów w czujniki i urządzenia IoT umożliwia monitorowanie i analizowanie parametrów, takich jak temperatura, wilgotność, oświetlenie czy lokalizacja towarów. Te informacje mogą być analizowane i wykorzystywane do optymalizacji układu magazynu, zarządzania zapasami, minimalizowania strat, monitorowania warunków przechowywania, śledzenia towarów w czasie rzeczywistym i zarządzania efektywnością operacyjną. Analiza tych wszystkich parametrów pomaga podejmować lepsze decyzje zarządcze. Zapotrzebowanie na tego typu rozwiązania ma być w najbliższych latach bardzo duże i to nie tylko w sektorze magazynowym. Według opracowania Fortune Business Insights rynek IoT ma odnotować w latach 2022–2029 CAGR na poziomie 26,4 proc. IoT magazyny

Wirtualna rzeczywistość w sektorze magazynowo-logistycznym

Bardzo pomocne w sektorze magazynowo-logistycznym okazują się również technologie oparte na tzw. rozszerzonej rzeczywistości (AR) i wirtualnej rzeczywistości (VR). Są one wykorzystywane do szkoleń pracowników magazynowych, projektowania układu magazynu czy planowania transportu. Pracownicy mogą np. korzystać z okularów AR, aby otrzymać wizualne wskazówki dotyczące kompletacji zamówień, a projektanci – tworzyć modele 3D magazynów i symulować różne scenariusze logistyczne.

Nanomagazyny wkraczają do miast

Rozwój nowoczesnych technologii pozwala także na tworzenie nowych formatów magazynowych takich jak np. nanomagazyny. W największym skrócie można je opisać jako nowe wcielenie znanych już dark stores. Rozwiązanie to polega na tworzeniu bardzo małych, modułowych jednostek magazynowych o ograniczonej powierzchni. Rozwija je w Niemczech firma Noyes Technologies. Mają wielkość od kilkudziesięciu do kilkuset metrów kwadratowych, co stanowi znaczną redukcję w porównaniu z tradycyjnymi magazynami o większych powierzchniach. Są one projektowane tak, aby efektywnie wykorzystywać dostępną przestrzeń, szczególnie w gęsto zaludnionych obszarach miejskich. nanomagazyn Nanomagazyny są zazwyczaj budowane w formie modułów, które można elastycznie łączyć i dostosowywać do różnych potrzeb klientów. To umożliwia skalowalność i przygotowanie powierzchni magazynowej do indywidualnych wymagań. Takie obiekty są często umieszczane w strategicznych lokalizacjach w centrum miasta, w pobliżu obszarów handlowych, dostawców, punktów sprzedaży i klientów końcowych. Pozwala to na skrócenie czasu dostawy i zwiększenie wydajności logistycznej. Nanomagazyny często korzystają z najnowszych technologii, takich jak automatyzacja, sztuczna inteligencja czy robotyka. To pomaga zwiększyć efektywność operacyjną, zoptymalizować przepływ towarów i skrócić czas realizacji zamówień. Nanomagazyny mogą być wykorzystywane przez różne branże, takie jak e-commerce, detaliczna, usługi kurierskie czy produkcja.

Tsunami zmian w branży logistycznej

Rozwój nowych technologii ma ogromny potencjał w transformacji rynku nieruchomości magazynowych. Dzięki temu przedsiębiorstwa mogą skutecznie zarządzać swoimi operacjami logistycznymi, minimalizować koszty i zapewniać lepszą obsługę klienta. Wdrażanie zaawansowanych technologii w magazynach w celu optymalizacji operacji i poprawy wydajności przekłada się na globalny wzrost wartości rynku automatyki magazynowej. O skali nadchodzących zmian mogą świadczyć dane raportu opublikowanego przez Next Move Strategy Consulting. Według analityków firmy globalny rynek automatyki magazynowej był wart w 2022 r. 19,88 mld dol., a do 2030 r. ma osiągnąć roczną wartość na poziomie ok. 54,60 mld dol. Eksperci Savills docierają do najnowszych informacji o trendach i sytuacji na rynku nieruchomości magazynowo-logistycznych w Polsce i na świecie. Cechują ich szerokie kompetencje i wiedza, które umożliwiają skuteczne doradztwo i obsługę klientów w sektorze nieruchomości magazynowych, nie tylko w zakresie wsparcia w procesie najmu, ale również doboru nieruchomości, która będzie gotowa do wdrożenia wszelkich zdobyczy współczesnej nauki. Skontaktuj się z naszymi ekspertami, by wynająć powierzchnię magazynową odpowiednią dla Twojej firmy i dostosowaną do implementacji najnowszych technologii.