Działki pod magazyny w Polsce – czy warto w nie inwestować?
Zakupy działek pod obiekty magazynowe w Polsce nadal kwitną, i to pomimo spowolnienia w podaży nowych budynków magazynowych. Deweloperzy aktywnie inwestują w nieruchomości gruntowe, przekonani, że polski rynek magazynowy pozostaje bardzo atrakcyjny.
Na koniec pierwszej połowy tego roku zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowo-logistycznej w Polsce przekroczyły 30 mln m kw. Według danych zebranych przez Polską Izbę Nieruchomości Komercyjnych trzy województwa z największymi zasobami to: mazowieckie (6,270 mln m kw.), śląskie (5,271 mln m kw.) i łódzkie (4,326 mln m kw.). Osiągniecie tego poziomu złożyło się jednak z notowanym od kilku kwartałów spadkiem aktywności deweloperskiej w rozpoczynaniu nowych budów. Ich działalność na rynku gruntów inwestycyjnych jest jednak nadal bardzo wysoka.
Grunty kupują, i duzi, i mali
Informacje o zakupach nowych gruntów spływają regularnie od największych deweloperów magazynowych. Największy w stawce – Panattoni – regularnie informuje o kolejnych zakupach, z największych można wymienić zakup ponad 26 ha gruntu na Śląsku pod Panattoni Park Bytom, który zajmie 131 000 m kw.; deweloper zakupił też ponad 10 ha gruntu w Świdniku by ruszyć z budową Panattoni Park Lublin IV. Rozwijający skrzydła na polskim rynku, międzynarodowy deweloper i właściciel parków przemysłowo-logistycznych CTP podjął decyzję, aby przeznaczyć 300 mln euro na zakup gruntów i rozpoczęcie nowych projektów nad Wisłą. P3 Logistic Parks nabył z kolei grunt o powierzchni 30 ha w Dachowej pod Poznaniem. Na nowo zakupionej działce powstanie park P3 Poznań III, który uzupełni dotychczasowe portfolio dewelopera w Wielkopolsce.
– To tylko kilka przykładów transakcji z ostatnich miesięcy, ale na tym zainteresowanie deweloperów magazynowych gruntami się nie kończy. MDC2 zabezpiecza kolejne lokalizacje pod swoje inwestycje, Logicor aktywnie poszukuje nieruchomości w Warszawie i na Śląsku, LCP poszukuje działek pod planowane projekty typu SBU w największych miastach. Echem odbił się ostatnio zakup 20 hektarów na warszawskich Bielanach przez Segro, firma zainwestowała też w Rzgowie koło Łodzi i przymierza się do zakupu w Poznaniu – wylicza Rafał Bochenek, manager ds. zakupu gruntów w Savills.
Zmiany w łańcuchach dostaw promują Polskę
Deweloperzy nie byli by tak aktywni w kupowaniu nowych działek gdyby nie dobre perspektywy przed polskim rynkiem powierzchni magazynowych, logistycznych i lekkiej produkcji. Polsce sprzyja trend reshoringu, który sprawia, że produkcja z wielu gałęzi przemysłu powraca na kontynent europejski. Widoczne jest to ostatnio zwłaszcza w procesie przywracania produkcji półprzewodników z powrotem do krajów Unii Europejskiej. Może przynieść to korzyści, takie jak potencjalne stworzenie około 1,6 miliona miejsc pracy i rosnące zapotrzebowanie na powierzchnię logistyczną wynoszącą 4,2 mln m kw. w różnych krajach UE. Polska jest zauważana jako szczególnie atrakcyjna lokalizacja dla producentów półprzewodników. Planowany zakład Intela, który może zatrudnić ponad 2 tysiące osób, stanowi jeden z bardziej wyrazistych przykładów tego trendu.
– Polska jest znakomitą lokalizacją dla biznesów międzynarodowych i tzw. centrum grawitacji dla logistyki obsługującej Europę Zachodnią, Środkowo-Wschodnią i kraje bałtyckie. Produkcja półprzewodników, do tej pory skoncentrowana na rynkach azjatyckich, będzie się przenosiła do Polski. Widzimy już pierwsze tego rodzaju inwestycje, wśród nich planowany zakład Intela – komentuje Katarzyna Pyś-Fabiańczyk, dyrektorka działu Industrial Services Hub, Savills.
Najpopularniejsze lokalizacje na mapie magazynowej
Najpopularniejszym i największym rynkiem magazynowo-logistycznym jest Warszawa i okolice. Bliskość głównych dróg krajowych i autostrad oraz duży rynek zbytu czynią tę lokalizację bardzo pożądaną. Ponadto, rosnące zapotrzebowanie na magazyny w związku z dynamicznym rozwojem sektora e-commerce sprawia, że Warszawa nadal przyciąga deweloperów magazynowych i najemców. Popularny jest też region śląski – serce przemysłowe Polski. Duża ilość firm produkcyjnych i logistycznych sprawia, że istnieje tu znaczne zapotrzebowanie na powierzchnie magazynowe. Jest to również ważny węzeł komunikacyjny, co ułatwia dystrybucję towarów. Polska Centralna jest kolejną uznaną lokalizacją pod magazyny. Centralne położenie Łodzi i okolic jest tutaj niewątpliwym atutem. Wrocław i okolice to kolejna atrakcyjna lokalizacja dla inwestorów magazynowych. Jest często wybierana przez firmy chcące obsługiwać zarówno rynek krajowy, jak i zagraniczny. Porty morskie w Gdańsku i Gdyni sprawiają, że Pomorze to dobre miejsce do budowy magazynów obsługujących transport morski. Sporo dzieje się także na ścianie zachodniej, która korzysta z sąsiedztwa rynków zaodrzańskich, na Kujawach, które upatrzył sobie sektor e-commerce, a także na Podkarpaciu, które korzysta z pozycji Rzeszowa jako hubu logistycznego dla Ukrainy.
Atrakcyjność widziana na zachodzie
Reuters podaje w najnowszym raporcie, że środkowoeuropejskie gospodarki mają istotne przewagi w zakresie kosztów. Do tego dochodzą lokalizacja i umiejętności pracowników, co czyni te kierunki atrakcyjnymi. Na przykład średnie płace w Polsce wynoszą zaledwie 40 proc. średniej płacy w UE i są niemal o 70 proc. niższe na godzinę niż dla niemieckiego pracownika. Inwestorzy to dostrzegają, bo – jak podał Reuters Events w opracowaniu „Supply Chain 2022” – Polska okazała się najpopularniejszą lokalizacją do przesiedlania działalności dla europejskich firm.
Najważniejsze lokalizacje czekają na Ciebie, a rosnące zapotrzebowanie na powierzchnie magazynowe tworzy obiecujący klimat biznesowy.
Eksperci Savills posiadają szerokie kompetencje i wiedzę, która umożliwia skuteczne doradztwo i obsługę klientów w sektorze nieruchomości magazynowych. Zarówno deweloperom, którzy poszukują atrakcyjnych gruntów pod inwestycje, jak i firmom, które szukają odpowiednich nieruchomości magazynowych czy logistycznych, oferujemy kompleksowe wsparcie. Nie tylko pomagamy w procesie najmu, ale także pomagamy dobrać idealną nieruchomość.